X

Gitaristas, kompozitorius ir vokalistas

Gitaristo, kompozitoriaus ir vokalisto Chriso Ruebenso kūryboje dera klasikinė, džiazo ir pasaulio (world) muzika, sukurianti unikalų ir drąsų skambesį. Koncertuodamas su Baltijos gitarų kvartetu ir Chris Ruebens ansambliu, gitaristas apkeliavo visą Europą ir Aziją. Chriso kūriniai yra laimėję tarptautinių konkursų, juos atlieka, aranžuoja ir įrašinėja tarptautinio pripažinimo sulaukę atlikėjai. Iš Belgijos kilęs muzikantas savo namais dabar vadina Lietuvą.

Biografija

Chrisas (g. 1975 m. rugsėjo 19 d. Eeklo, Belgija) gitara pradėjo groti devynerių metų (mokyt. Peter Gykiere ir Wim Van Holderbeke). 1999 m., vadovaujamas Peter Pieters, jis baigė muzikos akademiją Liuvene (Lemmensinstitute). Po kelerių metų jam įteikti du magistro diplomai su pagyrimu: kamerinės muzikos ir šiuolaikinės bei postmoderniosios muzikos (dėst. Godelieve Monden).

Dar studijuodamas muzikos akademijoje kartu su bendraminčiais jis įkūrė „Koa“ gitarų kvartetą (2001). Muzikantai įrašė ir išleido postmoderniosios kamerinės muzikos kompaktinę plokštelę „KOA“ (2005). Vėliau drauge su dviem džiazo muzikantais Chrisas subūrė ansamblį „Luz de luna“ (isp. Mėnulio šviesa). Albume „Moods“ (2010) jie įrašė savo pačių kūrinius, atskleidžiančius pasaulio, klasikinės ir džiazo muzikos dermę. Chrisas taip pat grojo ir dainavo bliuzo, roko, populiariosios ir disko muzikos grupėse, dalyvavo teatro projektuose. Chrisas dar groja fliugerhornu ir baritonu – šiais instrumentais daug metų muzikavo savo gimtojo miestelio pučiamųjų orkestre.

2008 m. Chrisas atvyko gyventi į Vilnių ir prisijungė prie Baltijos gitarų kvarteto. Netrukus po jo atvykimo kvartetas įrašė kompaktinę plokštelę „Dancing with guitar“ (2008), kiek vėliau – „Tradicion nuevo“ (2014). Kvartetas koncertuoja visoje Europoje, Rusijoje, Kinijoje. Muzikantus kviečia pasirodyti žymiausiose koncertų salėse: Berlyno filharmonijoje, Londono „Southbank Centre“, Pekino Uždraustojo miesto koncertų salėje ir kt. Kvartetas laikomas lyderiaujančiu ansambliu Baltijos šalyse ir ypač vertinamas dėl savo jautraus, subtilaus, tačiau nepretenzingo muzikavimo ir originalaus repertuaro.

2012 m., ieškodamas naujų muzikinių iššūkių, gitaristas pakvietė kartu groti Lietuvos džiazo, populiariosios ir pasaulio muzikos atlikėjus – taip atsirado „Chris Ruebens Ensemble“. Chriso kūriniai, parašyti specialiai šiam ansambliui, jungia skirtingus braziliškos, rytų, klasikinės, bliuzo ir džiazo muzikos elementus. Ši muzika, skirtingos jos spalvos yra puiki erdvė improvizuoti ir išgauti netikėtų garsų. Rezultatą galima išgirsti albume „The yellow duck“ (2013), kuris viso pasaulio muzikantams skirtuose Nepriklausomos muzikos apdovanojimuose (The Independant Music Awards) klausytojų buvo pripažintas geriausiu.

Chriso charizma klausytojai ypač liko sužavėti jam pristačius savo vokalines programas „Café de Paris” ir „Žymiausių filmų muzika“. Šiose programose atliekamos Chriso aranžuotos prancūziškos dainos ir jaudinanti filmų muzika.

Ilgą laiką grojęs įvairios sudėties ansambliuose, Chrisas pasiryžo sukurti savo solinę programą, kurią sudaro jo paties kūriniai ir aranžuotės. Programa „Muy bien, Adios!“ bus pristatyta 2018 m. liepą Kristupo festivalyje. Solinė Chriso programa pamalonins ir nustebins džiazo bei klasikinės muzikos gerbėjus.

Be savo paties muzikinių projektų, Chrisas mėgaujasi kartu kurdamas su kitais muzikantais: Renata Marcinkute-Lesieur, Vladimiru Tarasovu, Carlu Verheyenu Bandu, Martynu Levickiu ir „Mikroorkéstra“, Vykintu Baltaku, Belgijos ansambliu „Het Collectief“, „Lietuvos ansamblių tinklu“ ir kitais.

Chrisas savo meilę muzikai perduoda mokydamas groti gitara – jau daugiau nei dvidešimt metų jis dėsto muzikos mokyklose, stovyklose ir festivaliuose.

Kompozitoriaus talentą Chrisas atskleidžia kurdamas ir pedagoginius kūrinius vaikams, ir kompozicijas gitarai bei kitiems instrumentams. Jo kūrinys „Fantasy No. 1“ (2014) klasikinei gitarai laimėjo pirmąją vietą trečiajame Ačeros tarptautiniame kompozitorių konkurse (Italija). Šio konkurso meno direktorius Eugenio Silva apie „Fantasy No. 1“ atsiliepė taip: „tai kūrinys, kuris savo naujoviškumu ir gaiviu skambesiu puikiai praturtins gitaros rečitalio programą“. 2016 m. Chriso keturių dalių koncertas gitarų kvartetui ir kameriniam orkestrui „Stories of a common man“ bei flamenko muzikos įkvėpto kūrinio „Gitana Linda“ aranžuotė keturioms gitaroms ir orkestrui pirmą kartą skambėjo Baltijos gitarų ir „Marijampolė Music Park“ festivaliuose.